خواب مصنوعی (حالت هیپنوز)

خواب هیپنوز بوسیله هیپنوتیزم ایجاد می‌شود و در حالتی است که ذهن نقاد و پرخاشگر به کنار گذاشته شده و در این شرایط افکار و تلقینات لازم به سوژه داده می‌شود. یعنی آگاهی محدود شده سوژه به کمک هیپنوتیزم کننده اظهار می‌شود.

حالات جسمانی سوژه

در حالت هیپنوز قبل از همه چشم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. پس تمام عضلات شکل بی‌حال شده و موج سستی و بی‌حالی تمام وجود سوژه را فرا می‌گیرد. این سستی گاهی به حدی است که بازوها مانند سرب سنگین می‌شوند و وقتی آنها را بلند کنیم هیچ مقاومتی از خود نشان نمی‌دهند و اگر رها کنیم، چون قطعه‌ای چوب به طرف پایین سقوط می‌کند. در این حالت عامل باید محیط را برای احتمال و افتادن سوژه آماده کرده باشد.

در حالت هیپنوز تمام بدن به حالت سستی و خواب رفتگی قرار گرفته و بیهوشی و بی‌حسی تمام قسمت‌های بدن را کلی یا جزیی در بر می‌گیرد. در حالت خواب عمیق ، انسان به بازگشت کامل سن ذهنی می‌رسد. ضمن اینکه حالتهای دیگری همچون بیهوشی ، بی‌حسی کامل ، فراموشی جزئی و موقت ، درگیری با توهم و خیالات مثبت و منفی همچنین انتقال کامل احساس به مکانی دور (تخلیه قالب) در او پیدا می‌شود.

حالت خواب افراد مقاوم

برای خواب کردن کسانی که در مقابل عمل هیپنوتیزم از خود مقاومت نشان می‌دهند، می‌توان از تکنیک‌های ریزتری استفاده نمود. مثلا می‌توان به آنها آب داد و گفت:

در این آب داروی خواب‌آور ریخته شده و شما با خوردن آن به خواب خواهید رفت.

آیا حالت هیپنوز تمرین پذیر است؟

هرگاه فردی را چند بار برای مدت طولانی به خواب هیپنوز برده شود، اعصاب او به این خواب عادت کرده و در دفعات بعد زودتر به خواب خواهد رفت. ولی تلقینات عامل کمتر در او اثر می‌گذارد. برای همین اگر خواب کردن برای درمان باشد، باید بیمار را دیرتر و با فاصله زمانی زیاد خواب هیپنوز قرار داد.

قیاس خواب هیپنوز و خواب طبیعی

خواب هیپنوتیزم اگر چه به خواب عادی شباهت دارد، با این حال بسیار از آن متفاوت است. در خواب هیپنوز ، معمول هم خواب است و هم بیدار ، هم بطور مستقل فکر می‌کند و هم تحت تاثیر تلقینات عامل قرار دارد. حال آنکه در خواب معمولی چنین نیست. اما بدانید که برخی از سوژه‌ها که به راحتی بیدار نمی‌شوند، احتمال دارد خوابشان عمیق شده و از مرحله خواب مصنوعی به خواب طبیعی وارد شده‌اند و لذا از بیدار نشدن سوژه نگران نباشید.

نکات آموزنده از حالت هیپنوز

  • در حالت هیپنوز قابلیت تمرکز و هدایت بسیار زیادی پدیدار می‌شود.

  • هر چه حالت هیپنوز عمیق‌تر ایجاد شود، القا پذیری سوژه بیشتر خواهد بود. برای همین برای درمان بیماریهای عمیق روحی، عامل باید بتواند با بهره گیری از مهارت‌های خود ، بیمار را به خواب خیلی عمیق برده و بیماری وی را کشف و درمان نماید.

  • توجه و تمرکز سوژه به اعمال و تلقینات عامل ، موجب کرختی تدریجی اعصاب سوژه شده و او را به خوابی عمیق می‌برد.

  • ایمان و اعتقاد به فن هیپنوتیزم و همچنین اشتیاق سوژه برای خواب رفتن ، باعث تسریع در خواب رفتن سوژه می‌شود.

  • هرگاه میل شخص برای هیپنوتیزم شدن از طریق ضمیر ناخودآگاه او سر چشمه گرفته باشد، زودتر و بهتر به خواب خواهد رفت ولی اگر از ضمیر خودآگاه سوژه ناشی شود، تشویق و اضطراب در وی بیشتر می‌شود. برای همین ، هیپنوتیزم کردن افراد تحصیل کرده ، مشکل‌تر از افراد کم سواد است.
دسته ها :
سه شنبه سی یکم 1 1389
بر اساس هشدار مرکز روماتیسم ایران، ۲۰ درصد مبتلایان به آرتروز زانو زیر ۵۰ سال سن دارند، این در حالی است که این بیماری معمولا از سنین بالای ۵۰ سال آغاز می شود.
به نقل از مرکز روماتیسم ایران ، دکتر “فرهاد غریب دوست” رییس این مرکز گفت: طی پژوهشی که بر روی ۱۵۱ بیمار مبتلا به آرتروز زانو انجام شد، نشان داد سن ابتلا به آرتروز کاهش یافته در حالی که این بیماری معمولا در افراد بالای ۵۰ سال شایع است.
وی افزود: در ۶۵ درصد بیماران دچار آرتروز مراجعه کننده به این مرکز تغییر شکل و محدودیت حرکت زانو مشاهده شد.
غریب دوست اظهار داشت: به عبارتی این افراد قادر به خم و راست کردن زانوی خود نبودند و یا اینکه زانوی آنها تغییر شکل داده بود تا جایی که درمان های دارویی برای آنها موثر نبوده و نیاز به عمل جراحی داشتند.
رییس مرکز روماتیسم ایران ادامه داد: ۳/۱۵ درصد بقیه این جمعیت مشکل محدودیت حرکت داشتند و ۷/۱۰ درصد آنان دچار تغییر شکل زانو شده بودند.
وی اظهار داشت: در ۳۵ درصد بقیه این جمعیت تنها علایم آرتروز مشاهده شد.
به گفته غریب دوست ، بیماری آرتروز که در اثر فرسایش غضروف ها بروز می کند، سبب می شود که فرد قادر به انجام حرکات طبیعی نباشد.
وی یادآور شد: افزایش سن (سن بالای ۵۵ سال)، جنس (زنان با تغییر هورمونی بعد از یائسگی)، افزایش وزن، عوامل تغذیه ای مانند کاهش برخی ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها و مسایل شغلی (مانند مته کاران که بیشتر از بقیه به آرتروز آرنج مبتلا می شوند)، از جمله عوامل موثر در بروز این بیماری محسوب می شود.
رییس مرکز روماتیسم ایران با اشاره به اینکه مسایل ارثی و ژنتیکی نیز از دیگر عوامل موثر در ابتلا به آرتروز است گفت: موارد مادرزادی مانند پای پرانتزی، پای قیچی، اختلالات آناتومیک، بیماری های مختلف روماتیسم مفصلی ، بیماری قند، بیماری های کبدی و نقرس از دیگر عوامل موثر در ابتلا به آرتروز به شمار می آید
__________________
دسته ها :
دوشنبه سیم 1 1389
ردیف نام و توضیح مختصر در خصوص اطلاعات موجود در سایت آدرس سایت
1 آموزش زیست شناسیوبلاگ آقای محمد کرام الدین سرگروه زیست شناسی دفتر تألیف کتب درسی است. تازه ترین اخبار مربوطه به کتب و سیاست  های دفتر تأالیف در آن جا به چشم می خورد Karamudini.Persianblog.com
2 انجمن زیست شناسان ایراندارای تالارهای متعددی از گرایش های مختلف زیست شناسی( علوم اعصاب فیزیولوژی، بیوشیمی و بیوفیزیک...)است Biologist.edu.tf
3 خانه زیست شناسیاز مجموعه سایت رشد مربوط به شبکه ملی مدارس ایران است Daneshanameh.roshd.ir
4 نئوبیولوژیدبیرخانه راهبری کشوری زیست شناسی در این سایت آخرین اطلاعات مربوط به گروه های آموزشی زیست را ارئه می نماید Freebiology.blogfa.com
5 باشگاه دانش پژوهان جواناخبار مربوط به المپیاد زیست شناسی را در این سایت دنبال کنید http://www.ysc.ac.ir
دسته ها :
دوشنبه سیم 1 1389
X